ARCHIVE


11th Slovenian Flute Festival, May 21-22, 2016

Guests

  • Robert AITKEN (Canada)
  • János BÁLINT (Hungary)
  • Wissam BOUSTANY (Lebanon/England)
  • Tinkara KOVAČ (Slovenia)
  • Laura LEVAI AKSIN (Serbia)
  • Andrea LIEBERKNECHT (Germany)
  • Jan OSTRÝ (Czech Republic)
  • Paolo TABALLIONE (Italy)
  • Alja VELKAVERH (Slovenia)
  • Zagrebški ansambel flavt – ZAF (Croatia)

Masterclasses

  • Alja VELKAVERH – Iza Štih
  • Jan OSTRÝ – Annemarie Glavič
  • Paolo TABALLIONE – Laura Felicijan
  • Andrea LIEBERKNECHT – Dorotea Senica
  • Laura LEVAI AKSIN – Anamarija Lajh
  • János BÁLINT – Meta Pirc

Pianists

  • Tim CAREY (England)
  • Iris KOBAL (Serbia)
  • Andreja KOSMAČ (Slovenia)
  • Tünde KURUCZ (Hungary)
  • Amedeo SALVATO (Italy)

Predavanje

  • “Marcel Moyse and his Tone development through Interpretation” – Robert AITKEN (Canada)
  • “From Concept to Concert” – Metka PODPEČAN (Slovenia)
  • “Towards Humanity” – Wissam BOUSTANY (Lebanon/England)

10th Slovenian Flute Festival, May 17-18, 2014

plakat2014-tisk

Guests

  • Sir James GALWAY (Ireland)
  • Lady Jeanne GALWAY (USA)
  • Karl-Heinz SCHÜTZ (Austria)
  • Kersten McCALL (Germany)
  • GuoLiang HAN (China)
  • Trevor WYE (England)
  • Sunghyun CHO (Korea)
  • Mina GHOBRIAL (Egypt)
  • Zagorje ob Savi Music School Flute Orchestra (Slovenia)

Masterclasses

  • Kersten McCALL  – Barbara Spital
  • GuoLiang HAN – Nika Pavlič
  • Lady Jeanne GALWAY – Lara Oblak, Petra Štibelj
  • Karl-Heinz SCHÜTZ – Klara Vetršek
  • Trevor WYE – Gaja Bašić
  • Sir James GALWAY – Meta Pirc, Dorotea Senica

Pianists

  • Anne MARSHALL (England)
  • Amedeo SALVATO (Italy)
  • Tim CAREY (England)
  • Andreja KOSMAČ (Slovenia)
  • Blaž PUCIHAR (Slovenia)
  • Marko HRIBERNIK (Slovenia)

Slovenian flutists

  • Elena HRIBERNIK
  • Aleš KACJAN
  • Ana KAVČIČ PUCIHAR
  • Eva SLANA
  • Karolina ŠANTL ZUPAN
  • Alenka ZUPAN
  • Flute quartet TRAVERSO (Tanja REPE, Špela LAMPRET, Jasmina ŠUBIC, Mateja CRNČAN)

Others

  • Mojca BITENC, soprano (Slovenia)
  • Marko FERI, guitar (Slovenia)
  • Igor MITROVIĆ, cello (Slovenia)
  • Nataša BURGER, conductor (Slovenia)

Presentation

  • “The life of Theobald Böhm in pictures /1794-1881/“ – Ludwig BÖHM, lecturer (Germany)

9th Slovenian Flute Festival, May 19-20, 2012

sff-2012-w3

Guests

  • Jim WALKER (USA)
  • William BENNETT (England)
  • Carlo JANS (Luxembourg)
  • Dejan GAVRIĆ (Serbia/Germany)
  • Rachel BROWN (England)
  • Gergely ITTZÉS (Hungary)
  • Rogerio WOLF (Brasil)
  • Eva-Nina KOZMUS (Slovenia)
  • Zoya VYAZOVSKAYA (Russia)
  • International Flute Orchestra (USA/Canada)

Masterclasses

  • William BENNETT – Anja Podpečan
  • Rogerio WOLF – Sarah Fleten
  • Rachel BROWN – Robert Pogorilić
  • Dejan GAVRIĆ – Lara Šalamon
  • Jim WALKER – Stephanie Mayor
  • Carlo JANS – Barbara Spital

Lecture

  • How to choose the best flute headjoint? – Melanie M. SEVER

Presentations

  • Presentation of Manuals for flute teachers and students – mag. Alenka ZUPAN
  • Presentation of Azumi Wave Line Flutes – Petra MUSIC & Werner TOMASI

Workshop

  • Extended technique – Gergely ITTZÉS

8th Slovenian Flute Festival, May 1-2, 2010

Image

Guests

  • Emmanuel PAHUD (France-Switzerland)
  • Peter-Lukas GRAF (Switzerland)
  • Mike MOWER (England)
  • Mario CAROLI (Italy)
  • Bulent EVCIL (Turkey)
  • Amy PORTER (USA)
  • Aldo BEARTEN (Belgium)
  • Daniela KOCH (Austria)
  • Urszula JANIK (Poland)
  • Zagorje Music School Flute Orchestra (Slovenia)
  • Amedeo SALVATO, piano
  • Andreja KOSMAČ, piano
  • Tim CAREY, piano
  • Luca FERRINI, piano
  • Christian REIF, piano

Masterclasses and presentations

  • Warming up; Urszula JANIK (PL)
  • Urszula JANIK – Alenka Bogataj
  • Bulent EVCIL – Doroteja Feguš
  • Aldo BEARTEN – Pija Hočevar
  • Emmanuel PAHUD – Eva-Nina Kozmus
  • Peter-Lukas GRAF – Sarah Fleten

7th Slovenian Flute Festival, May 24-25, 2008

sff-2008-w3

Guests

  • Gunter VOGLMAYR (Austria)
  • Alexa STILL (Australia)
  • Maxence LARRIEU (France)
  • Sharon BEZALY (Israel)
  • Lukasz DLUGOSZ (Poland)
  • Flute Quintet QUINTESSENZ (Germany)
  • Ian CLARKE (UK)
  • Bruno GROSSI & Salvatore LOMBARDI (Italy)
  • Flute Orchestra FLUTEWISE (UK)
  • Speranza SCAPPUCCI, piano
  • Denys MASLIUK, piano
  • Andreja KOSMAČ, piano
  • AMEDEO SALVATO, piano
  • Tadej HORVAT, piano
  • Urška VIDIC, piano

Slovenian flutists

  • Vita BRIŠNIK
  • Eva UŠENIČNIK
  • Dorotea SENICA
  • Ana MLAKAR
  • Dunja KOLENKO
  • Daniel GOLOB
  • Katarina ČIVRE
  • Eva-Nina KOZMUS
  • Anamarija TOMAC
  • Alja VELKAVERH
  • Anja BREZAVŠČEK
  • Milena LIPOVŠEK
  • Aleš KACJAN
  • Alenka ZUPAN
  • Ana KAVČIČ PUCIHAR

Masterclasses and presentations

  • Transverse flute in Slovenian Folk Music, Janez JOCIF
  • Warming up; Liz GOODWIN (UK)
  • Ian CLARKE – Tanja Repe
  • Bruno GROSSI – Stephen Clark
  • Alexa STILL – Pija Hočevar
  • Sharon BEZALY – Nina Baša
  • Maxence LARRIEU – Eva-Nina Kozmus

6th Slovenian Flute Festival, May 20-21, 2006

Image

Guests

  • Andrea OLIVA (Italy)
  • Salvatore LOMBARDI (Italy)
  • VIENNA FLAUTISTS flute ensemble (Austria)
  • Michel DEBOST (France)
  • Claude LEFEBVRE (France)
  • Katherine KEMLER (ZUSA)
  • Mihi KIM (Korea)
  • Viviana GUZMAN (Chile)
  • Ulrich HERKENHOFF (Germany)
  • Piero VITI, guitar
  • Denys MASLIUK, piano
  • Mateja URBANČ, piano
  • Andreja KOSMAČ, piano
  • Klemen GOLNER, piano
  • Blaž PUCIHAR, piano
  • Urška VIDIC, piano
  • Matthias KELLER, piano
  • Nataša BURGER, conductor

Slovenian flutists

  • Martin BELIČ, flute
  • Matjaž DEBELJAK, piccolo
  • Ana KAVČIČ PUCIHAR, flute
  • Aleš KACJAN, flute
  • Milena LIPOVŠEK, flute
  • Nataša PAKLAR MARKOVIĆ, piccolo
  • Karolina ŠANTL ZUPAN, flute
  • Anamarija TOMAC, piccolo
  • NEREIDE Flute Quartet

Masterclasses and presentations

  • Masterclass on extended technique; Katherine KEMLER (USA)
  • Warming up; Barbara GISLER HAASE (Austria)
  • Presentation of the book “THE SIMPLE FLUTE”; Michel DEBOST (France)
  • Michel DEBOST – Vita Benko
  • Claude LEFEBVRE – Mateja Šarlija
  • Viviana GUZMAN – Anja Brglez
  • Mihi KIM – Jerca Novak

5th Slovenian Flute Festival, May 22-23, 2004

sff-2004-w3

Guests

  • PARIS Flute Quartet (France)
  • Salvatore VELLA (Italy)
  • The Slovenian Armed Forces Band
  • Raffaele TREVISANI (Italija)
  • Robert DICK (USA)
  • International flute orchestra (USA & Canada)
  • Tadeu COELHO (Brasil)
  • Big Band RTV Slovenia
  • David PLAMBERGER, cymbal and vibrafon
  • Andreja KOSMAČ, piano
  • Mojca KRAJNC, piano
  • Klemen GOLNER, piano
  • Mika MORI, piano
  • Blaž PUCIHAR, piano
  • Paola GIRARDI, piano
  • John BAILEY, conductor
  • Andreja ŠOLAR, conductor
  • Emil SPRUK, conductor

Slovenian flutists

  • Maša BERTOK DUH
  • Matjaž DEBELJAK
  • Aleš KACJAN
  • Nataša PAKLAR MARKOVIĆ
  • Ana ŠALAMON
  • Karolina ŠANTL ZUPAN
  • Anamarija TOMAC
  • Klavdija FEGUŠ
  • Alenka GORŠIČ
  • Matej GRAHEK
  • Ana KAVČIČ PUCIHAR
  • Cveto KOBAL
  • Mateja KREMLJAK
  • Milena PERIĆ
  • Eva ŠKRINJARIČ
  • Simona VAKE

Masterclasses and presentations

  • The BODY MAPPING ; Amy LIKAR (USA)
  • Warming up and Flute aerobic; Nancy CLEW (USA)
  • Presentation and workshop”With Breath to Playing the Flute”; Ana DOMANČIĆ (Croatia)
  • Presentation on Circular breathing; Robert DICK (USA)
  • Tadeu COELHO – Vita Benko
  • Christian CHERET – Nina Baša
  • Raffaele TREVISANI – Anja Brglez
  • Robert DICK – Iwona Glinka

4th Slovenian Flute Convention, May 25-26, 2002

Image

Guests

  • Robert STALLMAN, flute (USA)
  • Jean-Louis BEAUMADIER, piccolo (France)
  • Janos BALINT, flute (Hungary)
  • Msohe Aron EPSTEIN, flute (Israel)
  • Matthias ZIEGLER, flutes (Switzerland)
  • Silvia CAREDDU, flute (Italy)
  • Renata PENEZIĆ, flute (Croatia)
  • Jean PENNY, flute (Australia
  • Vlasta DOLEŽAL RUS, klavir
  • Krunoslav BABIĆ, tuba
  • Andrea FEITL, piano
  • Urška VIDIC, piano
  • VIVA youth wind orchestra
  • Drago Peterlin, dirigent
  • Jacques RAYNAUT, piano (France)
  • Andreja KOSMAČ, piano
  • Janko KASTELIC, harpsichord
  • Francesca CARTA, piano

Masterclasses and presentations

  • Presentation of the bone flute by dr. Ivan TURK and mag. Drago KUNEJ
  • Matthias ZIEGLER – Improvsation
  • Moshe Aron EPSTEIN – Jana Fajdiga, Tatjana Brinovec
  • Silvia CAREDDU – Nika Hribar, Eva Slana
  • Robert STALMANN – Lana Kuščer, Boris Bizjak

Combined performance

  • Andreja ŠOLAR – conductor

3rd Slovenian Flute Convention, May 13-14, 2000

sff-2000-w3

Guests

  • Emmanuel PAHUD, flute (France/Switzerland)
  • Fuminori TANADA, piano (Japan)
  • Lars ASBJORNSEN, flute (Norway)
  • Peeter MALKOV, flute (Estonia)
  • IN MEMORIAM “prof. Boris ČAMPA”: Aleš Kacjan, Patricija Mihelač Korica, Jurka Zoroja, flute
  • Celso WOLTZENLOGEL, flute (Brasil)
  • Trygve PETERSON, flute (USA)
  • Trevor WYE, Carnival of Venice – Flute Show – 57 flutes and pipes (England)
  • Helena KOSEM, piano
  • Tomaz PETRAČ, piano
  • VIVA youth wind orchestra Zagorje
  • Drago Peterlin, conductor
  • Vlasta DOLEŽAL RUS, piano
  • ARIART woodwind quintet
  • Blaž PUCIHAR, piano
  • Andreja KOSMAČ, piano
  • Robert SCOTT, piano (England)

Masterclasses and presentations

  • Liz GOODWIN (England) – How to introduce flute playing to the begginers?
  • Tomaz PIRNAT – Presentation of the SMARTMUSIC software
  • Emmanuel PAHUD – Vita Benko, Anja Brglez
  • Lars ASBJORNSEN – Ina Prašnikar, Marko Zupan

Combined performance

  • Matjaž BREŽNIK – conductor

2nd Slovenian Flute Convention, May 30-31, 1998

Image

Guests

  • Irena GRAFENAUER (Slovenia)
  • Ljubiša JOVANOVIĆ (Yugoslavia)
  • Luciano TRISTAINO (Italy)
  • Ruth Ann McCLAIN (USA)
  • Emilio GALANTE (Italy)
  • Kirsten SPRATT (England)
  • VIVA youth wind orchestra Zagorje
  • Drago PETERLIN, conductor
  • Flute quartet CATS (Milena Perić, Alenka Jančar, Breda Štembergar, Tina Pangršič)
  • Winners of 27th National Music Competition “TEMSIG” – Nika Hribar, Tanja Repe, Tatjana Brinovec, Martin Belič, Katja Stare, Eva Slana, Liza Hawlina, flute
  • Olivera DJORDJEVIĆ, harpsichord
  • Silke AVENHAUS, piano
  • Slavica GREGL, piano
  • Vlasta DOLEŽAL RUS, piano
  • Elisabeth MUCHA, piano

Masterclasses

  • Ruth Ann McCLAIN – Liza Hawlina
  • Kirsten SPRATT – Eva Slana
  • Luciano TRISTAINO – Tatjana Brinovec, Katja Stare
  • Irena GRAFENAUER – Nika Horvat, Tanja Repe, Martin Belič

Combined performance

  • Marko MUNIH – conductor

1st Slovenian Flute Convention, May 11, 1996

Image

Guests

  • Mario ANCILLOTTI, flute – (Italy)
  • Flute Quartet PAN (Špela Močilnik, Jasna Nadles, Nevenka Tršan, Jernej Marinšek)
  • Matjaž DEBELJAK, piccolo
  • Matej ZUPAN, flute
  • Vlasta DOLEŽAL RUS, piano
  • VIVA youth wind orchestra Zagorje
  • Marta KRŽIČ, piano
  • Nicoletta SANZIN, harp

Presentations, Masterclasses, Workshops for Chamber groups

  • Metka PODPEČAN – presentation of flute family instruments, history of the flutes and QUIZ
  • Edi SAVOLDI – how to take care and maintaine your flute
  • Mojca ZAKOŠEK, Milan ŠVAGAN, Natalija FRAJNKOVČ, Suzana FURLAN MITEV – Workshops

Combined performance

  • Drago PETERLIN – conductor