PROGRAM


Saturday, May 19, 2018

9.45 Official opening of the 12th Slovenian Flute Festival
Big hall

 

10.00 Concert
Christina FASSBENDER, Germany (Gade, Meyer-Olbersleben)
Amedeo SALVATO, piano
Big hall

 

11.00 Masterclass
Christina Fassbender (Marta Sesar; Muczynski: SONATA, op. 14)
Glass hall

 

12.00 Concert
Stefan KELLER, Switzerland (Keller plays Keller)
Big hall

 

13.00 Workshop
12 contemporary etudes by Stefan Keller
Glass hall

 

LUNCHTIME 🙂

 

15.00 Concert
Adriana FERREIRA, Portugal (Frühling, Dutilleux, Delgado, Muczynski)
Amedeo SALVATO, piano
Big hall

 

16.00 Masterclass
Emily Beynon (Yuan Yu; Borne: FANTASY Carmen, Mozart: CONCERTO in D major, K 314) – This Masterclass is made possible by Haynes.
Glass hall

 

17.00 Concert
Rhonda LARSON, USA (Larson plays Larson) – This Concert is made possible by Pearl
Big hall

 

18.00 Masterclass
Matteo Evangelisti (Katja Ferenc; Doppler: AIR VALAQUES, op. 10)
Glass hall

 

19.30 Concert
Jasmine CHOI, South Korea (Korean traditional, Burton, Yun, Liebermann, Schoenfield)
Amedeo SALVATO, piano
Big hall


Sunday, May 20, 2018

10.00 Workshop
Rhythmic Rubrics (on feeling rhythm in your body and expressing musical ideas freely) with Rhonda Larson – This Workshop is made possible by Pearl
Glass hall

 

11.00 Concert
Yuan YU, China (Taffanel, Bodorová, Chinese traditional, Prokofjev)
Amedeo SALVATO, piano
Big hall

 

12.00 Masterclass
Adriana Ferreira (An Černe; Casella: BARCAROLA & SCHERZO)
Glass hall

 

13.00 Concert
Matteo EVANGELISTI, Italy (Schumann, Casella, Debussy, Saint-Saëns, Martin)
Raffaele MAISANO, piano
Big hall

 

LUNCHTIME 🙂

 

16.00 Concert
Emily BEYNON, England (Janáček, Mucha, Martinů) – This Concert is made possible by Haynes.
Andrew WEST, piano
Big hall

 

17.00 Masterclass
Jasmine Choi (Anja Podpečan; Khachaturian: CONCERTO in D major, op. 46)
Glass hall

 

18.00 Concert
TERRAFOLK group, Slovenia ( (Clarke, Lapanja, Mozart, Bach, Černe))
Big hall


Selected program is subject to change.